Jak na rodičovskou kontrolu?

27. června 2019

Nástrahy internetu

K tomu, abyste mohli maximálně chránit bezpečí svých dětí na internetu, je zapotřebí vědět, co všechno vaším ratolestem v ohromné síti internetu hrozí. Nejen kyberšikana, sexuální obtěžování a vydírání jsou věci, které mohou potkat i vaše dítě.

Dneska jsou děti schopny již od velmi útlého věku, ovládat mobil, tablet nebo počítač. Což s sebou bohužel přináší také velká bezpečnostní rizika. Například, při stahování děti vědí, jak si co stáhnout, ale již neznají možná úskalí. Při stažení své vytoužené hry mohou také stáhnout malware či ransomware. V případě malwaru, pak rodiče nemusí ani vědět, že se stali součástí botnetu či se na jejich počítači začal na pozadí spouštět neviditelný program, který zaznamenává aktivitu a posílá citlivé údaje zpět útočníkovi.

Dalším problémem jsou sociální sítě. Většina sociálních sítí při registraci požaduje minimální věk, případně vyžaduje souhlas rodičů. To bohužel však nezabrání nikomu vytvořit si účet s falešným datem narození. Sociální sítě jsou nástrojem pro velmi snadné získávání nových přátel – někdy však není radno se s těmito „přáteli“ kamarádit. Když si děti přidávají spousty nových kontaktů každý den, lehce se do jejich blízkosti dostanou osoby, které ani neznají. Případně osoby, které ani neexistují – řeč je o falešných profilech, za nimiž může být dospělá osoba, která se bude snažit od dětí lákat citlivé informace nebo také intimní fotografie. Takových případů je obrovské množství, vzpomeňme jeden z odhalených případů ze začátku letošního roku. Reportáž naleznete zde.

Dále je tu také kapitola seznamek. I přes to, že by se mělo jednat pouze o stránky určené dospělým, tak existují weby jako například lide.cz, kde je minimální věk 15. Najít zde bohužel můžete také mladší děti. Toho využívají delikventi, kteří zde hledají fotografie nahých, nezletilých dětí. Velkým překvapením pro vás pak bude zjištění, že existuje také dětská seznamka. Zejména to, jak to na takové seznamce funguje. Po přečtení několika příspěvků, můžete narazit na zprávu, údajně od 13ti-letého kluka: „Ahoj, nějaká holčina na výměnu foteček?“. Můžeme jen hádat, jestli věk onoho inzertujícího je opravdu 13 nebo například 33 let.

Prevence

Ze začátku by chtělo dětem dát obecný seznam pravidel, kterých by se měly držet a tato pravidla s nimi pravidelně opakovat. Pro názornou ukázku jsme vybrali desatero pravidel vytvořené nadací „Naše dítě“.

  1. Nezapomeň: opatrný internetový surfař je inteligentní surfař!
  2. Nedávej nikomu adresu ani telefon! Nevíš, kdo se skrývá za obrazovkou!
  3. Neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, nesděluj svůj věk!
  4. Udržuj heslo své internetové schránky v tajnosti, nesděluj ho ani kamarádovi!
  5. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily!
  6. Nedomlouvej si schůzku po internetu, aniž bys o tom řekl alespoň jednomu z rodičů.
  7. Pokud tě nějaký obrázek nebo e-mail šokuje, okamžitě opusť webovou stránku.
  8. Svěř se dospělému, pokud tě internet vyděsí nebo přivede do rozpaků!
  9. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy!
  10. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš!

Stahování na internetu a sociální sítě jsou další oblasti, na které je potřeba dohlížet. Ze začátku byste určitě neměli dovolit, aby si dítě stahovalo cokoliv z internetu samo. Je důležité vysvětlit dětem, že na internetu existují různé podvodné aplikace, které by mohly zavirovat počítač, že ne každý odkaz, na kterém je něco napsáno, obsahuje přesně to, co tvrdí. Co se týká sociálních sítí je vhodné dětem říct, ať si přidávají pouze kamarády a rodinu. Vysvětlit jim, že kdokoliv si může založit falešný profil a že si nemají psát s nikým, o kom si nejsou na stoprocent přesvědčeni, že je skutečně ten, za koho se vydává. Také je důležité, aby děti nesdílely veškeré informace o sobě a poučit je, že by neměly sdílet ani fotografie kamarádů bez jejich souhlasu. Vhodnější než omezit činnost dětí na Internetu pomocí programů je s dítětem více komunikovat a vzdělávat ho v oblasti bezpečnosti na internetu. Pokud nejste v této oblasti zkušení uživatelé a nevíte, před čím varovat, mohou pomoci různé články, které se touto problematikou zabývají. Doporučujeme vám například weby jaknainternet.cz nebo bezpecne-online.saferinternet.cz.

Nastavení rodičovské kontroly

Dalším způsobem jak zlepšit ochranu dětí je nastavení rodičovské kontroly. Ta sice nevyřeší všechny nástrahy internetu, ale určitě vám pomůže zvýšit bezpečnost vašich dětí. Existuje spousta různých aplikací, které se budou starat o bezpečnost dětí na počítači. My si zde ukážeme způsob pomocí nástroje, který je součástí operačního systému Windows 10. Výhodou je, že nebudete muset instalovat žádný software, pouze si budete muset vytvořit Microsoft účet pro vás a vaše dítě.

Následně je musíte propojit. To provedete v „Nastavení Windows“ - „Účty“ - „Rodina a jiní uživatelé“, pomocí tlačítka „Přidat člena rodiny“. Zaškrtnete políčko „Přidat dítě“ a vyplníte emailovou adresu vašeho dítěte. Následně se budete muset přihlásit na email dítěte, kde byste měli mít žádost o přidání do skupiny. Po potvrzení žádosti se můžete odhlásit a znova se přihlásit na rodičovský účet.

drawing
drawing

Pokud vše proběhne v pořádku, měli byste vidět v „Nastavení Windows“ - „Účty“ - „Rodina a jiní uživatelé“ přidaný účet dítěte. Po rozkliknutí „Spravovat nastavení rodiny online“ budete přesměrováni na stránky Microsoftu, kde se přihlásíte pod svým rodičovským účtem.

drawing

Po přihlášení byste měli vidět účet vašeho dítěte ve skupině „Členové rodiny“ viz obrázek níže. Na výběr máte z možností „Aktivita“, „Čas u obrazovky“, „Omezení obsahu“ a „Další možnosti“. Pomocí aktivity můžete například sledovat kolik času strávilo dítě u počítače.

drawing

Funkcí nastavení času u obrazovky stanovíte čas, který může vaše dítě strávit u počítače. Například stanovíte časový interval od dvanácti do pěti. Na výběr pak máte ze dvou možností, první z nich povolí využít celý interval neomezeně, druhá pak může ještě stanovit například maximálně hodinu v daném pětihodinovém horizontu. Pokud vaše dítě překročí stanovený limit, může následně poslat žádost na email rodiče o prodloužení doby. Rodič pak může pomocí účtu, třeba i vzdáleně, povolit prodloužení doby například o půl hodiny. Na obrázku níže si můžete prohlídnout možné nastavení časového omezení.

drawing

Další funkce „Omezení obsahu“ slouží k možné blokaci předem stanovených webových stránek, například Facebooku. Tato funkce ovšem funguje pouze v prohlížeči Microsoft Edge a Internet Explorer. Pokud je funkce spuštěná, tak v základním nastavení automaticky blokuje všechny ostatní prohlížeče. V případě, že se dítě bude snažit přejít na blokovanou stránku, vyskočí mu okno, kde má také možnost zaslat žádost o přístup.

drawing
drawing

Kontrola nastavení sdílení na sociálních sítích

V neposlední řadě byste také neměli zapomenout na zabezpečení soukromí u sociálních sítích. Aby vaše dítě nesdílelo všechny svoje příspěvky s celým světem je dobré zkontrolovat nastavení sdílení. V případě Facebooku musíte přejít do nastavení, kde následně rozkliknete záložku „Soukromí“.

drawing
drawing

Zde doporučujeme nastavit účet tak, aby příspěvky mohli zobrazit pouze přátelé. Dále nastavení „Kdo vám může poslat žádost o přátelství?“, kde bychom u dětí měli nastavit možnost pouze přátelé přátel. U možností „Kdo vidí seznam vašich přátel?“ možnost přátelé a dále u „Kdo vás může vyhledat pomocí telefonního čísla, které jste zadali?“ a „Chcete, aby se vyhledávače mimo Facebook propojily s vaším profilem?“ doporučujeme nastavit hodnotu pouze já, to může zamezit útočníkům vytvořit falešný účet nějakého kamaráda a vyhledat účet vašeho dítěte.

drawing

V záložce „Timeline“ a označování doporučujeme nastavit „Kdo může na vaši timeline přidávat příspěvky?“, „Kdo může vidět příspěvky, které na vaši timeline přidají ostatní uživatelé?“, „Kdo může na vaši timeline vidět příspěvky, ve kterých vás někdo označil?“ a „Někdo vás označí v příspěvku“. „Koho chcete přidat do okruhu uživatelů příspěvku, pokud ho už nevidí?“ na hodnotu přátelé.

drawing

Vznik tohoto textu byl podpořen Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy.
drawing